Menu
Home Page

Kiveton Park Meadows Junior School

We take care, we show care.

Governor Responsibilities

The Governing Body

Chair of Governors: 

Dr H. Ashurst - Co-opted Governor
Date of Appointment: 04/11/2016 

Committees and Responsibilities: Child Protection, Performance Management, School Improvement, Complaints, Assessment, Finance Staffing and Premises.

Term of office: To 04/11/2017

Register of Interests:None

Attendance: 9/10

Vice Chair of Governors:
Mr A. Richards - Co-opted Governor
Date of Appointment: 24/11/2014
Committees and Responsibilities: Health & Safety, Finance Staffing and Premises, Safeguarding
Term of office: to 23/11/2018
Register of Interests: Wife employed by the school as an Admin Assistant
Attendance: 10/12

Head Teacher:
Mrs J. Elstone
Date of Appointment: 01/09/2009
Register of Interests: None
Attendance: 17/17

Mrs J. Pacheco - Staff Governor - Deputy Head Teacher
Date of Appointment: 06/01/2014
Committees and Responsibilities: Finance Staffing and Premises, School Improvement
Term of office: to 05/01/2018
Register of Interests: Partner employed by school as a Teacher. Son employed by school as a Teaching Assistant 
Attendance: 17/17


Mrs L. Green - Co-opted Governor
Date of Appointment: 24/11/2014
Committees and Responsibilities: Literacy, Performance Management
Term of office: to 23/11/2018
Register of Interests: None
Attendance: 8/8

Mr J. Repen - Co-opted Governor
Date of Appointment: 24/11/2009
Committees and Responsibilities: SEN/Inclusion, Staffing Finance and Premises, Mathematics
Term of office: to 23/11/2018
Register of Interests: None
Attendance: 7/9

Mrs K. McCarthy - Staff Governor - HLTA
Date of Appointment: 10/10/2011
Committees and Responsibilities: Inclusion
Term of office: to 23/11/2018
Register of Interests: None
Attendance: 9/9

Ms A. Glass - Parent Governor
Date of Appointment: 22/10/2015
Committees and Responsibilities:
Term of office: to 21/10/2019
Register of Interests: None
Attendance: 5/5

 

Mrs C Bloodworth - Parent Governor

Date of Appointment: 03/10/2016

Committees and Responsibilities:

Term of Office: to 03/10/2020

Register of Interests: None

Attendance: 2/3 


Clerk to the Governors: Mrs N Simmonett

Previous members of the Governing Body within the last 12 months
 

Mr D Moorhouse - Co-opted Governor to 11th October 2016

Mrs E Hall - Chair of Governors to 17th October 2016

Top